Jak vybrat digestoř?

Dobrý den, vážení zákazníci,
jsme autorizovanými prodejci prémiových značek odsávání jako je FABER, FRANKE a CATA. Dovolili jsme Vám tedy připravit několik rad před výběrem Vaší nové digestoře. Příprava pokrmu by měla být zážitkem a případné Vaše nehody (připálené jídlo) by neměli poznat ostatní členové Vaší domácnosti. Tedy základní otázky jaké si je nutno položit.

Jaký typ odsavače par – digestoře zvolit?

Víceméně toto první rozhodování závisí na místě, které pro digestoř uvažujete. Tedy pokud potřebujete nad varnou deskou umístit skříňku, zapomeňte na komínové odsavače. Zároveň však musíte počítat s tím, že v případě vestavných a výsuvných odsavačů tato skříňka bude z části obsazena motorovou částí odsavače. Jinak samozřejmě můžete umístit odsavač do rohu (existují rohové modely) nebo do středu místnosti (ostrůvkové odsavače).

 

Nemáme možnost odtahu digestoře – odsavače par do komína. Jak to řešit?

Pokud nejste schopni zajistit odtah nasávaného vzduchu mimo dům nebo byt je nutno volit digestoře s funkcí recirkulace. Model digestoře s funkcí recirkulace zajišťuje vrácení vyčištěného a přefiltrovaného vzduchu zpět do místnosti.  Pro tento provoz je však třeba odsavač doplnit uhlíkovým filtrem, který pohltí aromatické složky (vůně, pachy). Při recirkulačním provozu odsavače nedochází k úniku tepla, nevýhodou je však to, že uhlíkový filtr není schopen zbavit vzduch vodních par ani některých zplodin vzniklých při spalování plynu a zhruba po šesti měsících (podle intenzity vaření) je třeba jej vyměnit za nový. Uhlíkový filtr klade nasávanému vzduchu poměrně velký odpor, který snižuje výkon odsavače přibližně o 20 %. Tato hodnota se v průběhu jeho životnosti zanášením zvyšuje. Při plánování kuchyňské linky tedy vždy preferujte zajištění odtahu mimo místnost. Uhlíkový filtr není součástí standardní výbavy odsavačů a je nutno jej doobjednávat.

Jak vysoko digestoř – odsavač par umístit nad varnou desku?

Důležité je umístit digestoř do správné výšky. Zpravidla se doporučuje, aby vzdálenost od horní desky varného centra byla přibližně od 65-70 cm. Dáme-li ji příliš vysoko, účinnost odsávání se sníží, pokud bude naopak nízko, můžeme ji poškodit teplem varné desky. Pokud budeme instalovat plynovou desku doporučuje se spodní hranice výšky nad deskou 70cm.

Jaký průměr potrubí pro odtah digestoře – odsavače par zvolit?

Zdánlivě nevýznamná otázka pro laika je však velice důležitou pro celkový výsledek kvality odsávání. Nasávaný vzduch se musí totiž dostat až ven mimo objekt nebo byt a jeho cesta nekončí u vývodu odsavače. Při výběru odsavače budete jistě hledat model, který je tichý a výkonný. Chybně zvoleným průměrem odtahového potrubí, špatnou montáží nebo velkým počtem překážek v potrubí (mřížky,ostré záhyby,…) můžeme ztratit až 50% výkonu a zvýšení hlučnosti. Svoje úskalí má potrubí vedené svisle přes střechu, může zde vznikat nekontrolovatelný komínový tah (únik tepla), kondenzace vodních par a problém s dodržením dostatečného průřezu potrubí při prostupu střešní krytinou. Za ideální je považován odtah co nejkratší cestou přes boční zeď. Nemáme-li možnost vyhnout se delší nebo členitější trase, můžeme snížit ztrátu výkonu volbou většího průřezu potrubí. Nesmíme zapomenout na ukončení potrubí venkovní mřížkou a montáží zpětné klapky. 

Průměr odtahového potrubí by měl vždy odpovídat výkonu digestoře – čím silnější motor, tím větší průměr odtahu. Máte-li možnost realizovat odtah v průměru 150 mm, udělejte to i v případě slabšího motoru. Průměr 125 mm pak můžete realizovat středního výkonu (kolem 400 m3/hod.) a odtah 100 mm volíme pouze u digestoří s výkonem kolem 200 m3/hod. 

Jaký mám zvolit výkon digestoře – odsavače par?

Kapacita odtahu odsavače je volena vždy s ohledem na velikost (m3) místnosti kde se nachází varné centrum s odsavačem par – digestoří. Jako ideální hodnota se považuje, pokud je zvolený odsavač schopen uskutečnit 5 – 8 výměn vzduchu v místnosti za hodinu na takový rychlostní stupeň, u kterého hladina hlučnosti nepřekročí 55dB(A). Pro kuchyň s plochou 25m2 a výškou stropu 2,5m je tedy tato hodnota mezi 320 – 500m3. Panelákovou kuchyňku zvládne digestoř s výkonem kolem 200 až 300 m3/hod., prostornější kuchyň propojenou s dalším obývacím prostorem udrží bez pachů odsavač s odtahem přes 700 m3/hod. Pokud zapnete digestoř 5 minut před zahájením vaření a vypnete ji 5 až 10 minut po skončení vaření, nemusíte striktně trvat na vysokém výkonu digestoře. 

Několik obecných rad pro odsavače par a digestoře

Na závěr pár obecných pojmů a rad při výběru odsavače par – digestoře.

  • Minimální bezpečnostní vzdálenost mezi varnou deskou a odsavačem musí být 650 mm!
  • Nenapojujte odsavač na kouřovody, které odvádí spaliny!
  • V případě, že v místnosti se nacházejí kromě odsavače také zařízení s přímým spalováním, například plynové spotřebiče, je třeba zajistit dostatečné větrání místnosti. Správný a bezpečný provoz je zajištěn, pokud maximální podtlak v místnosti nepřesáhne 0,04 mBar, zabrání se tak zpětnému průniku zplodin z hoření do místnosti.
  • Bude-li odsavač pracovat s vnějším odtahem (ne jako recirkulační), dbejte, aby byla instalována zpětná klapka.
  • Kovové tukové filtry je nutné čistit aspoň jednou za dva měsíce,tyto filtry jsou omyvatelné běžnými čistícími prostředky nebo v myčce, potřeba čištění se úměrně zvyšuje s frekvencí používání odsavače.
  • Aktivní uhlíkový filtr má schopnost zadržet pachy až do úplného nasycení. Není omyvatelný ani recyklovatelný, proto je třeba jej vyměňovat alespoň jednou za čtyři měsíce nebo i častěji při zvláště intenzivním používání.

Výrobci digestoří

Digestoře a odsavače par FABER

FABER jako první zaměřil pozornost na design odsavačů a povýšil tento zprvu strohý spotřebič na předmět, který se díky současnému výtvarnému zpracování stává dominantním prvkem kuchyně. V roce 2005 se FABER stal součástí Swiss Franke Group. Díky svému know-how představuje v této skupině celosvětovou autoritu v oblasti kuchyňských odsavačů par.

Digestoře a odsavače par CATA

CATA APPLIANCES je výrobce domácích odsavačů par založený v roce 1947 V Torelló, ve Španělsku. Od té doby je společnost průkopníkem v oblasti domácích spotřebičů. Její široká škála výrobků zahrnuje odsavače, extraktory a dekorativní digestoře, elektrické ohřívače, ventilační a ruční sušiče. Společnost sídlí v provincii Barcelona, má továrny v Torelló (Španělsko), Sao Paulo (Brazílie) a Xiao Lan (Čína).

Digestoře a odsavače par ELICA

Od roku 1970 je italská společnost ELICA symbolem účinnosti, inovací a designu. Kvalita provozu kuchyňských digestoří ELICA je srovnatelná jako nadýchat se čerstvého vzduchu, čímž značka a její výtvory jsou skutečně jedinečné na trhu. Elica byla na prvním místě v "Great Place to Work" kategorii - nejlepší pracoviště roku 2011.  V průběhu let je ELICA vždy revolucí a přeměnou sporákových odsavačů na identifikační prvek kuchyně, a to díky kontinuitě inovací, technologií a poznatků získaných v průběhu času s výrazným důrazem na design.

ZPĚT NA RADY A TIPY