Zahradní technika pro Váš trávník

Dobrý den vážení zákazníci, 
než si prohlédnete naši nabídku poskytneme Vám pár rad nebo raději informací o Vašich budoucích pomocnících na zahradě. 

Péče o trávník 

Trávník je základním prvkem téměř každé zahrady. Pokud jste se rozhodli ve své zahradě vypěstovat nízký anglický trávník a jemným měkkým povrchem a hustým růstem, měli byste se smířit s tím, že výslednou elegantní podobu porost získá po několikaleté péči. Těžiště údržby spočívá hlavně v pravidelném zavlažování a kosení. Podle potřeby trávník plejeme, přihnojujeme, válcujeme, starší trávníky provzdušňujeme, odstraňujeme z nich mech a čas od času je ošetřujeme proti nemocem. Válcováním se na jaře upravují nerovnosti povrchu trávníku, které vznikají v důsledku zdvihání půdy mrazem. První jarní sekání můžeme uskutečnit, když tráva doroste do výšky 10 cm. Anglický trávník dále sekáme podle potřeby, nejčastěji jednou za týden. Také přírodní kvetoucí trávníky a louky vyžadují sekání několikrát za rok. Pravidelné sekání trávy zabezpečuje růst listů více do plochy a jejich barevnou vyrovnanost. 

Výběr sekačky pro váš trávník závisí především na typu trávníku a velikosti zatravněné plochy, kterou budete obhospodařovat. Posekanou trávu lze sbírat do koše, vyhazovat zpět na plochu, u tzv. mulčovaného systému se najemno posekaná tráva vrací na trávní a slouží jako hnojivo.

Lištové zahradní sekačky

Na sekání přírodního trávníku s vysokou trávou jsou určeny speciální lištové sekačky. Robustní výkonný stroj lištové sekačky poseká nejen trávu, ale i hrubý plevel. Dlouhá stébla posekané trávy lze použít jako krmení pro domácí zvířata.

Vřetenové sekačky

Vřetenové sekačky zabezpečí kvalitní a čistý střih trávníku pomocí pevného plochého nože ve tvaru vřetena, které jsou připevněny na otáčejícím se válci. Sekací vřeteno se neustále přiostřuje protinožem z pružinové oceli. Vřetenové sekačky zaručují šetrné sekání, při němž trávník nikdy nezežloutne.  Mechanická vřetenová sekačka je  bezmotorová a na svou práci nepotřebuje ani elektrickou energii. Je dobrým pomocníkem hlavně při údržbě menších travnatých ploch a v lokalitách bez přístupu k elektrické energii. Existuje také motorová alternativa ruční vřetenové sekačky. K jejímu praktickému příslušenství patří sběrný koš.

Sekačky na elektrický a akumulátorový pohon

Minimální vliv na životní prostředí mají sekačky s elektrickým a akumulátorovým pohonem. Elektrické sekačky jsou vhodné na sekání malých a středně velkých trávníků všude tam, kde je v dosahu běžná elektrická zásuvka. Mají nízkou hmotnost, jsou tiché, ekologické a snadno se ovládají. V současnosti mají už i základní modely elektrických sekaček nastavitelné rukojeti s ergonomickou konstrukcí, centrální nastavení výšky sekání a sběrné koše na trávu s indikátorem stavu naplnění, jakož i zařízení na odstranění zatížení elektrického kabelu při napnutí, které zabraňuje vzniku poruch a zvyšuje tak bezpečnost při práci. Rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje cenu sekačky a její kvalitu, je druh podvozku, konstrukce a materiál kole a sekacího mechanismu. Bateriové sekačky sice nevyžadují připojení ke zdroji pomocí kabelu, ale mají vyšší hmotnost a je nutné je pravidelně nabíjet. Dobrá baterií napájená sekačka dokáže pokosit trávník o rozloze až 1000 m2.

Benzínové travní sekačky

Při výběru kompaktní motorové (benzínové) sekačky budou mezi rozhodující kritéria patřit typ spalovacího motoru a jeho výkon. Travní sekačky s čtyřtaktním spalovacím motorem chlazeným vzduchem se používají díky svému vyššímu výkonu k sekání větších ploch. Zvládnou i sekání zelených ploch, které nejsou zcela rovné.  Nabídka benzínových sekaček je velice široká a rozhodnutí je jen na Vás. Většina benzínových sekaček nabízí funkce mulčování a boční výhoz. Nadstandardem jsou funkce regulovatelné rychlosti pojezdu a elektrického startování.

Automatické robotické sekačky

Automatické sekačky představují technickou špičku mezi sekačkami. Energii získávají z elektrické sítě přivedené k nabíjecí stanici nebo ze slunečního záření, tedy neprodukují žádné zplodiny. Pohybují se zcela nehlučně a jejich dotykové senzory reagují na každou překážku: zahradní nábytek, stromy, skalky apod. Bývají vybaveny také ochranou proti krádeži. Automatická sekačka pokosí trávník o rozloze až 1200 m2. Sama dokáže rozeznat stav baterie  a vyhledat nabíjecí stanici, kde se dobije, aby mohla opět kosit. Solární automatická sekačka pracuje v průběhu slunných dnů téměř nepřetržitě a díky zabudované baterii nemusí přerušit činnost ani ve stínu.

Akumulátorové nůžky

K začištění okrajů trávníku a sekání v blízkosti keřů, stromů, pařezů, plotů nebo skalek slouží akumulátorové nůžky, k nimž lze přikoupit teleskopickou násadu na stříhání ve stoje.

Provzdušňování trávníku

Na provzdušňování menších ploch se osvědčily ruční provzdušňovače. Optimální převod zajišťuje lehký posun. Přístroj bez kabelu umožňuje dobrý přístup i mezi stromy a keře.

Větší trávník má vyšší nároky na techniku

Mezi produkty určené pro profesionální péči o trávníky patří prořezávače, odmechovače a provzdušňovače trávníků, řezače koberců trávníků a pařezové frézy. Jedná se o robustní stroje s velkým výkonem, vhodné i k profesionálnímu použití. Díky nim práce při údržbě větších travnatých ploch postupuje rychle a bez námahy. 

Travní fréza nebo odmechovač z trávníků spolehlivě odstraní vrstvu mechu a zaschlé zbytky staré trávy. Speciální nože odstraňují z trávníku  starou trávu a mech a současně překypřují povrch. Zabezpečí se tím přístup vody, vzduchu a výživných látek ke kořenovému systému trávníku. 

 Vyžínače a křovinořezy se používají k sekání trávy na místech, kam bychom se jen stěží dostali s klasickou sekačkou. Poslouží k sekání např. v okolí zdí, plotů, kmenů, keřů a na extrémních svazích. Křovinořezy odstraní také divoký porost, vyčnívající kořenové výrůstky a prorůstající křoví. Podobně jako sekačky je rozdělujeme podle pohonu na akumulátorové, elektrické a benzínové. Žací mechanismus těchto strojů může být strunový nebo nožový. Lehké elektrické a akumulátorové vyžínače sekají travní porost pomocí struny z polyamidu, která se vysouvá z rotující žací hlavy. 

Křoviny a husté porosty

Univerzální vyžínače a křovinořezy střední výkonové třídy, se kterými posekáte i houževnatý divoký porost, používají jako pracovní nářadí žací hlavu, sekací nůž nebo pilový kotouč. Namáhání zad, paží a ramen při práci s vyžínači eliminují nosné popruhy , ergonomické rukojeti a nízké vibrace (stroje s označením Low Vib mají rukojeti izolované od motorové a řezací části pružinami).

Péče o živý plot a keře

Zajímavým prvkem v zahradě může být i živý plot a okrasné keře. Správný měsíc na zasazení a zúrodnění živého plotu je květen. V červnu je čas na prořezávání tújového a smrkového živého plotu. Listnaté živé ploty by se měly zarovnávat přibližně v polovině léta, nové sazenice listnatých druhů je třeba zasadit na podzim. Důležité je pravidelné zalévání v suchých měsících a hnojení tekutým hnojivem, hlavně když se vám zdá, že plot má nízký vzrůst a jeho listy blednou. Při výběru botanického druhu je nutné zvážit, jakou funkci by měl nový živý plot splňovat. S tím bude souviset i způsob péče o plot a výběr nářadí na jeho údržbu. 

Volný růst, nebo kvalitní střih

Elektrické nůžky jsou velmi výkonným nástrojem na stříhání živých plotů a keřů. Jsou dobrým pomocníkem nejen pro zahrádkáře, pro které je úprava živých plotů koníčkem, ale také pro profesionály. 

Živý plot s volným růstem nepotřebuje časté stříhání, jeho dobrý vzhled zabezpečí použití plotostřihů s výkonem do 500 W. Živý plot s kvalitním střihem již vyžaduje skutečnou péči. Hlavně u větší výšky plotu, kde je většina stříhaných ploch na bočních stranách, budete potřebovat nářadí s výkonem 600 W. Plotostřihy s menším výkonem většinou využívají na svůj pohon elektrickou energii, bezkabelové motorové druhy nůžek mají větší výkon a zaručují neomezenou volnost pohybu. 

U výkonnějších modelů je důležité ergonomické tvarování rukojeti, možnost jejího nastavení v různých polohách a příslušenství v podobě odnímatelné opěrky předloktí. Tyto vlastnosti a pomůcky plotostřihů výrazně zvyšují bezpečnost a snižují námahu při práci.

Důraz na stříhací nože

Při výběru plotostřihů může být rozhodující také stříhací lišta. Mnozí zahradníci upřednostňují oboustranné plotostřihy, které umožňují stříhání se širokým záběrem v obou směrech. Jiní zase považují za jednodušší sledovat linii při stříhání s dlouhou jednostrannou lištou. Nože mohou být lisované nebo broušené laserem, který dokáže vytvořit ostřejší úhel nože. Střihače na živý plot s dalekým dosahem se uplatní u vysokých a velmi širokých živých plotů a také svým vysokým výkonem se zařazují spíše k výbavě profesionálů. K nejvýznamnějším rozdílům mezi jednotlivými modely plotostřihů tedy patří: způsob pohonu, výkon motoru, točivý moment, rychlost stříhání a druh střihací lišty.

Zalévání

Když jsme minulý rok na podzim připravovali zahrádky na přezimování, říkali jsme si, že máme dostatek času připravit se na další sezónu. Jaro je však opět přede dveřmi a s ním přicházejí i první sluneční paprsky zubatého, ale přece hřejivého sluníčka. Pro zahrádkáře jaro znamená množství sezónní práce, ale také přípravu na horské a suché letní dny, v průběhu nichž je nutné zahrádku zalévat.

Žíznivé rostliny

Podle floristického složení a pěstitelských nároků smi určíte, které plochy budou vyžadovat pravidelnou závlahu. Trávník si v letním období zachová vzhled zeleného koberce pouze za předpokladu, že ho budeme dostatečně zavlažovat. Správná volba zavlažovacího systému může vyřešit i problém se zavlažováním po dobu naší nepřítomnosti, např. když odpočíváme na dovolené. Znamená nejen úsporu času a vody, ale také jistotu, že zahrada zůstane stále zelená.

Zdroje vody a čerpadla

Zdroje vody na zvlažování by neměly obsahovat znečištěnou vodu (např. od splavených zbytků pesticidů), velmi studenou vodu nebo vodu s vysokým obsahem minerálů. Málo vhodná je také voda desinfikovaná chlórem. Vodu ze zdroje přemístí na určené místo čerpadlo. Jeho výkon udává tzv. objemová výkonnost, tj. množství vody vytlačené do potrubí za jednotku času. Výběr čerpadla závisí na druhu vody, kterou přečerpává. Výrobce čerpadla udává přípustnou hodnotu velikosti zrn v přečerpávané vodě. Dalšími faktory při rozhodování jsou zdroj energie na pohon čerpadla, výška hladiny zdroje a potřebné množství přečerpané vody. Ruční čerpadlo je levné, ale fyzicky náročné, na zavlažování se nejčastěji používá motorové čerpadlo s elektromotorem. Zalévání vodou ze studní, cisteren a nádrží umožňují ponorná tlaková čerpadla.

Výběr sekačky na míru

1. Velikost trávníku  

Základním kritériem výběru zahradní sekačky je velikost sečené plochy. Malá elektrická sekačka není stavěná na sečení louky a naopak velká sekačka s pojezdem se nemusí hodit na sečení několikametrové předzahrádky před domem. Pro základní orientaci použijte níže uvedené info, které Vám udává vhodnost velikosti záběru vzhledem k předpokládané rozloze trávníku. 

Rozloha trávníku Velikost záběru
200 m2 32 cm
350 m2 40 cm
500 m2  40 - 46 cm
1 000 m2 46 - 51 cm
2 000 m2 51 - 56 cm

2. Povaha terénu 

Pokud je váš trávník rovinatý, nebude hrát toto hledisko takovou roli. Pokud je ale členitý, s velkým převýšením či nerovnostmi, bude pro Vás snazší pracovat s travní sekačkou, která má vlastní pojezd a dostatečný výkon. Je možnost zvážit i model s velkými koly, která zlepšují výkon právě v náročnějším terénu.

3. Členitost terénu 

Musíte sekat kolem stromů, skalek či jiných překážek? Pokud to velikost trávníku dovolí, vyberte si lehčí modely. U větších ploch zvažte model travní sekačky s předními natáčecími koly. Velmi dobře se manévruje s travní sekačkou, která má velká zadní kola. 

4. Výbava 

Věci jako skládací koš, snadno nastavitelná ergonomická řidítka, pohodlné nastavení výšky sečení či regulace rychlosti u modelů travních sekaček s pojezdem Vám mohou zpříjemnit čas, který budete věnovat péči o váš trávník. 

 

ZPĚT NA RADY A TIPY